WIDI Master vs. Kabel MIDI

MIDI kablowe czy bezprzewodowe?

Jaka jest różnica w latencji między kablem MIDI a WIDI Master?

Dostajemy to pytanie bardzo często na naszych różnych kanałach społecznościowych.
Wiele osób pyta nas również, jaka jest latencja dla konkretnej konfiguracji. Albo gdy korzystasz z systemu Windows? Albo opóźnienia w przypadku iPada.

To wszystko są ważne pytania, są one również naprawdę skomplikowane, aby na nie odpowiedzieć. Ponieważ obecnie testujemy nasze prototypy, trudno będzie podać dokładną liczbę w oparciu o konkretną konfigurację. Zacznijmy od początku.

Po pierwsze, w przypadku Bluetooth latencja MIDI jest zawsze nieco wyższa w porównaniu do zwykłego kabla MIDI. Podczas naszych testów jesteśmy w stanie zredukować opóźnienie pomiędzy dwoma WIDI Masters do minimum 3 ms. Należy pamiętać, że jest to opóźnienie pomiędzy dwoma urządzeniami Bluetooth MIDI, które działają z BLE5. Kiedy podłączasz urządzenie WIDI do systemu operacyjnego (jak iOS) lub innego urządzenia Bluetooth MIDI, latencja może być wyższa, ponieważ latencja będzie zależeć od urządzenia, z którym go podłączasz, otoczenia i jeśli ma to zastosowanie, systemu operacyjnego, którego używasz plus jego ustawień.https://www.youtube.com/embed/_ef6QVfI6HE?rel=0&modestbranding=1&controls=1&showinfo=1&fs=1&wmode=transparent

To powiedziawszy, możesz zadać sobie pytanie, czy byłbyś w stanie odróżnić WIDI Master od standardowego kabla MIDI w podwójnym ślepym teście. Zauważyliśmy, że zawsze będzie to prowadziło do tej samej dyskusji o opóźnieniach. Ta dyskusja jest dość podobna do tej, którą mieliśmy na początku streamingu i w czasach downloadu z udziałem plików MP3 i WAV. Albo ten o najwyższej jakości winylu nad wszystkim innym.

Uważamy, że jesteś doskonale przygotowany do podjęcia własnej decyzji. Dlatego nie chcemy zmuszać Cię do zakupu czegoś, czego tak naprawdę nie chcesz lub nie potrzebujesz. Jeśli latencja jest jedyną metryką, na podstawie której podejmujesz decyzję, a kable działają u Ciebie, to po prostu trzymasz się swoich kabli. Albo przynajmniej poczekaj, aż Ty i Twoi przyjaciele muzycy będą mogli przetestować nasze rozwiązanie Bluetooth MIDI w prawdziwym życiu lub u lokalnego dealera. To sprawiedliwe, prawda?

Z drugiej strony, jeśli jesteś zainteresowany pozbyciem się tych kabli, zaawansowaną łącznością midi, zarządzaniem kablami w oparciu o aplikację oraz szerszym zakresem i swobodą poruszania się z midi (np. na scenie), to nasze rozwiązania Bluetooth MIDI mogą być dla Ciebie interesujące.

W końcu rozumiemy, że latencja jest jedną z najważniejszych metryk w dziedzinie MIDI. Dlatego dzielimy się wszystkimi naszymi surowymi testami i filmami w tym stale aktualizowanym blogu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o WIDI Master i latencji , przeczytaj ten blog lub przewiń w dół, aby uzyskać nieco bardziej szczegółowe informacje na temat wydajności latencji. https://www.youtube.com/embed/91Iae8aFjvY?rel=0&modestbranding=0&controls=1&showinfo=1&fs=1&wmode=transparent

Ile WIDI Masters potrzebuję do mojej konfiguracji?

Zasadniczo WIDI Master jest rozwiązaniem typu punkt-punkt. Jest to więc jakby wirtualny kabel MIDI. Niektórzy się mylą, bo można kupić jeden jedyny WIDI Master i ma on dwa złącza. Jeśli planujesz sterować syntezatorem MIDI za pomocą klawiatury Master MIDI, będziesz potrzebował dwóch Mastersów WIDI. Po jednym do połączenia z każdym urządzeniem.

Spróbuję wyjaśnić, jak to ogólnie działa. WIDI Master dodaje funkcjonalność Bluetooth MIDI do Twojego urządzenia sprzętowego. Dlatego, aby umożliwić dwóm sprzętom komunikację przez Bluetooth, należałoby dodać tę warstwę do obu urządzeń. Możesz podłączyć dwa samodzielne urządzenia sprzętowe MIDI za pomocą dwóch (2) WIDI Masters.

Słyszymy, że myślisz, więc dlaczego sprzedajesz je na sztuki i dlaczego nie oferujesz ich jako pary? Otóż powodem tego jest fakt, że szeroka gama (i coraz większa) urządzeń jest już wyposażona w Bluetooth MIDI. Możesz sparować swój kontroler Bluetooth MIDI z dowolnym samodzielnym urządzeniem sprzętowym MIDI posiadającym tylko jeden (1) WIDI Master.

Ponadto możesz łączyć swój samodzielny sprzęt MIDI z dowolnym urządzeniem iOS lub komputerem Mac za pomocą jednego WIDI Master. Po prostu podłączasz swojego WIDI Mastera w taki sam sposób jak inne urządzenia MIDI z Bluetooth. W przypadku systemu iOS parowanie odbywa się za pomocą aplikacji. Albo sparujesz z aplikacją muzyczną, albo za pomocą aplikacji łączącej, takiej jak darmowy midimittr, a następnie uruchomisz tę aplikację w tle jako sesję sieciową (most), aby połączyć Bluetooth MIDI z wszystkimi innymi aplikacjami.

Będzie to działać również dla systemu Windows, ale jest to trochę bardziej skomplikowane. Przeczytaj ten blog, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Tak więc, gdy chcesz zamówić lub kupić WIDI Master pomyśl o swojej konfiguracji. Co chcesz kontrolować czym? Czy mają już funkcję Bluetooth MIDI? Czy może chcesz to dodać do urządzenia? Jeśli chcesz podłączyć swój sprzęt MIDI do urządzenia wyposażonego w Bluetooth MIDI, potrzebujesz jednego (1) WIDI Master. Jeśli chcesz podłączyć dwa urządzenia MIDI i sparować je ze sobą, potrzebujesz dwóch (2) urządzeń WIDI Master. https://www.youtube.com/embed/6c1W_KBcT4Y?rel=0&modestbranding=0&controls=1&showinfo=1&fs=1&wmode=transparent

Czy mogę użyć jednego WIDI Mastera dla dwóch urządzeń MIDI i rozłączyć go na 2 złącza?

To pytanie dostajemy coraz częściej. Zasadniczo prośba jest taka, czy można rozdzielić jeden WIDI Master i zrobić z niego dwa. Odpowiedź brzmi: nie. WIDI Master jest w istocie rozwiązaniem punktowym. Ta odpowiedź odnosi się również do poprzedniej odpowiedzi. Jeśli chcesz sparować dwa sprzęty MIDI, musiałbyś dodać Bluetooth MIDI do obu z nich, aby umożliwić komunikację. Oznacza to, że potrzebowałbyś dwóch WIDI Masters.

Dlaczego więc oba złącza WIDI Master są rozłączne?

WIDI Master składa się z dwóch złącz. Jedna większa jednostka i jedna mniejsza. Cała elektronika i obwody zasilania znajdują się w dużej jednostce.

To jest ten, którego zawsze potrzebujesz. Możesz podłączyć to do MIDI Out lub Thru dowolnego urządzenia MIDI, aby działało. Dlatego zawsze potrzebne jest to złącze.

W związku z tym subconnector nie jest konieczny do funkcjonowania. Jako że wiele sprzętów MIDI ma tylko MIDI Out z zasilaniem, drugie złącze bujające się luźno z tyłu, było uważane za denerwujące. Dlatego właśnie stworzyliśmy możliwość jego odłączenia, ponieważ nie zawsze trzeba lub chce się z niego korzystać.

Pomyśl o instrumentach MIDI jak akordeony MIDI, Keytary, gitary MIDI i instrumenty dęte MIDI. Kiedy grasz na scenie, jest to całkiem wygodne, że możesz odłączyć subzłącza, których nie potrzebujesz, i używać tylko tego dużego złącza, aby dodać funkcję Bluetooth MIDI do sprzętu MIDI. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, polecamy ten wpis na blogu.

To drugie, małe, dodatkowe złącze, jest niczym innym jak złączem MIDI. W tej części WIDI Master nie ma żadnej elektroniki ani firmware. Jest to po prostu złącze Jack-to-DIN 2,5mm. Możesz nawet nie używać tej części. To wszystko. https://www.youtube.com/embed/jm0_mbKUIwo?rel=0&modestbranding=0&controls=1&showinfo=1&fs=1&wmode=transparent

Czy mogę ominąć ograniczenia mojego systemu operacyjnego?

Krótka odpowiedź brzmi: TAK MOŻESZ!

W standardowej sytuacji możesz mieć jedno lub dwa urządzenia WIDI. Kiedy pracujesz z jednym urządzeniem WIDI i parujesz je z komputerem lub urządzeniem mobilnym, natrafiasz na ograniczenie systemu operacyjnego. Na przykład, iOS wprowadza ich bufor opóźnienia i wymusza ręczne parowanie.

Chociaż WIDI działa bezproblemowo z najnowszymi systemami operacyjnymi, musisz zrozumieć, że połączenie systemów komputerowych i Twojego oprogramowania muzycznego może wprowadzić różne standardy wydajności. To jest czysta logika. Ponieważ Twoje urządzenie mobilne i system operacyjny nie są w pełni dedykowane do zapewnienia bezprzewodowej wydajności MIDI. I WIDI właśnie to robi. Dlatego, aby ominąć te ograniczenia, rozwiązaniem jest WIDI Uhost

Czy mogę pracować bez komputerów i przejść całkowicie na DAWless?

Krótka odpowiedź brzmi: TAK MOŻESZ!

Dwa urządzenia WIDI sparują się ze sobą automatycznie. Będą one funkcjonować bez gospodarza. Oznacza to, że możesz je po prostu zasilić, a one same się odnajdą i sparują. W krótkim czasie będziesz gotowy do działania.

Dzięki najnowszemu firmware (v0098 i nowsze) oraz aplikacji WIDI App (v1.2.XX i nowsze) możesz ustawić swoje osobiste preferencje. Na przykład możesz zoptymalizować swoją konfigurację pod kątem wydajności opóźnień. Albo wybrać optymalną wydajność jittera. To całkowicie zależy od Twojego przypadku użycia. Co więcej, możesz ustawić poziom mocy pozwalający instrumentom MIDI, które są zasilane bateryjnie lub mają tryby niskiego poboru mocy, aby mogły nadal dostarczać zasilania dla urządzenia WIDI. Jest to szczególnie przydatne w przypadku elektronicznych instrumentów dętych i podobnych przenośnych urządzeń MIDI.

Również 2 urządzenia WIDI automatycznie przełączają się między rolą centralną a peryferyjną. Jest to sformułowanie Bluetooth dla rzeczy, które kiedyś znaliśmy w świecie MIDI jako master i slave. Ponadto przesyłają one komunikaty MIDI dwukierunkowo. W ten sposób sparowane 2 urządzenia WIDI działają całkowicie jak podłączenie dwóch kabli MIDI.

Teraz możesz przesyłać dowolny rodzaj wiadomości MIDI drogą bezprzewodową. W tym długi Sysex i timestamp. Wystarczy zasilić urządzenia WIDI, a reszta jest w pełni zautomatyzowana.

Czy mogę tworzyć grupy i omijać interfejsy MIDI Thru i MIDI Merge?

Krótka odpowiedź brzmi: TAK MOŻESZ!

Gdy przechodzisz do bardziej złożonych konfiguracji z bezprzewodową łącznością grupową, musisz się dokształcić, aby w pełni korzystać z tych funkcji. Na przykład, Twoja grupa zawsze ma 1 moduł centralny. Oprócz tego można dodać do 4 urządzeń peryferyjnych.

Oznacza to, że najpierw trzeba ręcznie wymusić rolę urządzeń WIDI. Następnie tworzysz grupę w przyjaznej dla użytkownika aplikacji i zapisujesz to. Po ponownym uruchomieniu urządzeń wszystkie ustawienia są ładowane domyślnie.

Ponieważ komunikacja jest dupleksowa, tak naprawdę tworzysz funkcjonalność MIDI Thru lub MIDI Merge. Przez duplex rozumiemy, że komunikacja jest dwukierunkowa. Urządzenia między sobą mogą komunikować się na dwa sposoby. Jest to równoznaczne z dodaniem dwóch kabli pomiędzy 2 urządzeniami MIDI.

W skrócie. oznacza to, że z tym firmware (v0098 i wyżej) można ominąć interfejsy MIDI, skrzynki MIDI merge i MIDI Thru. Teraz można tworzyć bezprzewodowo następujące:

  • 1 do 4 MIDI Thru – grupa max. 5 urządzeń WIDI
  • 4-to-1 MIDI Merge – grupa max. 5 urządzeń WIDI

Czy mogę stworzyć wiele grup i uruchomić je jednocześnie?

Krótka odpowiedź brzmi: TAK MOŻESZ!

Można tworzyć grupy począwszy od 2 urządzeń WIDI. Możesz mieć wiele grup WIDI, aby zbudować kompletny system bezprzewodowy z automatyczną konfiguracją. Oznacza to, że najpierw tworzysz grupę krok po kroku za pośrednictwem aplikacji WIDI App. A po zapisaniu grupa łączy się natychmiast po ponownym uruchomieniu.

W ten sposób możesz w pełni zautomatyzować swoje zaawansowane ustawienia MIDI, ustawiając różne połączenia domyślnie poprzez wiele grup. Dotyczy to parowania instrumentu z instrumentem do grup max. 5 urządzeń WIDI. I mogą one funkcjonować również obok siebie. W ten sposób można zarządzać wirtualnymi kablami i ustawić domyślnie automatyczne połączenie.

Pobierz. Ustaw to. Ciesz się tym!

Cyril Lance – CTO Moog Music

Miałem to szczęście, że mogłem rozpocząć pracę z parą prototypowych adapterów WIDI od CME. Działały bezbłędnie i przejrzyście. Na przykład od razu miałem nasz flagowy syntezator, Moog ONE, który kontrolował i był kontrolowany przez nasze starsze instrumenty MIDI i zabytkowe kontrolery MIDI.

Moog Music

Kiedy dostarczycie mój produkt WIDI?

W chwili pisania tego bloga WIDI Master jest już dostępny do zamówienia bezpośrednio w naszym sklepie internetowym. Jednocześnie otworzyliśmy rejestrację na WIDI Jack. Już teraz możesz się zarejestrować, aby uzyskać 50% zniżki po uruchomieniu (nieaktualne). Po WIDI Jack przejdziemy do WIDI Uhost, czyli rozwiązania Bluetooth MIDI USB.

WIDI Master
WIDI Jack

Jeśli mam dwa urządzenia do podłączenia dwóch klawiatur, to czy komunikacja MIDI jest dwukierunkowa? To znaczy, że klawiatura A może zagrać dźwięk z klawiatury B, a jednocześnie klawiatura B może być użyta do zagrania dźwięku z klawiatury A?

WIDI Master działa w trybie duplex. Jest zaprojektowany jako dwukierunkowa komunikacja z wszystkimi 16 kanałami plus pełny przekaz MIDI (nuty, CC, aftertouch, PitchBend, MPE, Sysex itp.). Możesz grać na klawiaturze A aby wywołać dźwięk z klawiatury B, lub odwrotnie jednocześnie. https://www.youtube.com/embed/lentMslT3KM?rel=0&modestbranding=0&controls=1&showinfo=1&fs=1&wmode=transparent

Ile WIDI Master potrzebuję?

WIDI Master jest sprzedawany jako pojedyncze urządzenie. Do „sparowania” dwóch urządzeń MIDI potrzebny będzie 2x WIDI Master. Do sparowania WIDI Master z urządzeniem wyposażonym w Bluetooth MIDI wystarczy 1x WIDI Master. Jak komputer/urządzenie mobilne lub kontroler MIDI Bluetooth, taki jak Xkey Air.

Jak zasilany jest WIDI Master?

Standard MIDI jest przystosowany do podawania napięcia 3,3v lub 5v na 5-pinowym porcie DIN MIDI OUT (lub THRU). WIDI Master jest zasilany przez ten port MIDI (lub MIDI Thru). Na rynku jest wiele wariantów i nie wszystkie urządzenia MIDI oferują te porty. Większość z nich posiada te porty, gdyż jest to wymagany standard. Dlatego też nie możemy zagwarantować, czy Twoje urządzenie zapewnia taką moc. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź instrukcję obsługi swojego urządzenia MIDI. Ponadto, jeśli Twój port MIDI nie dostarcza prądu lub posiadasz tylko port MIDI IN, zapoznaj się z innym produktem o nazwie WIDI Jack.

A co z opóźnieniami?

Opóźnienie nie jest już problemem przy dzisiejszej technologii Bluetooth. Możemy zmniejszyć opóźnienie pomiędzy dwoma WIDI Masters do 3ms. Protokół MIDI nie jest szczególnie szybki i wymagający wobec siebie. Dlatego szerokość pasma Bluetooth doskonale nadaje się do przesyłania bezprzewodowego MIDI. Należy również pamiętać, że Bluetooth MIDI to z pewnością nie to samo co audio przez Bluetooth.

Należy również pamiętać, że każdy system operacyjny lub podłączone urządzenie może powodować większe opóźnienia. W przypadku wystąpienia opóźnień należy pamiętać, że jesteśmy w stanie zmniejszyć opóźnienia pomiędzy dwoma WIDI Masters przy użyciu BLE5 do 3ms. Zmierzyliśmy tę latencję za pomocą oscyloskopu, pomiędzy dwoma WIDI Masters, najniższa wynosiła 3ms, a najwyższa 10ms, średnia wynosiła 5ms do 6ms.

Największe opóźnienia na iOS i macOS pochodzą z ograniczenia odstępu między połączeniami Bluetooth ustawionego przez Apple. Jeśli podłączyłeś kilka innych urządzeń Bluetooth do swojego urządzenia, może to mieć wpływ na opóźnienie, jak również podczas odtwarzania dźwięku wiadomo również, że opóźnienie może być spowodowane przez aplikacje lub oprogramowanie, którego używasz lub konwersji audio systemu. W związku z tym opóźnienie MIDI nie jest tak proste do przydzielenia w całym systemie operacyjnym, w którym konwersja MIDI i audio odbywa się za pośrednictwem oprogramowania.

Jeśli doświadczasz opóźnień większych niż oczekiwane, zapraszamy do utworzenia zgłoszenia poprzez naszą stronę wsparcia i podzielenia się z nami swoją konfiguracją. Razem możemy się temu przyjrzeć, rozwiązać i nauczyć!

Czy mogę używać mojego urządzenia z WIDI Master?

Na rynku są tysiące produktów wykorzystujących MIDI. Zarówno nowych, jak i używanych. Jest praktycznie niemożliwe, abyśmy odpowiedzieli na wszystkie pytania dotyczące każdego urządzenia MIDI na dzisiejszym rynku. Dlatego mamy ogólną zasadę, że WIDI współpracuje z każdym standardowym portem MIDI OUT lub THRU sugerowanym przez międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów MIDI. Jeśli nie jesteś pewien, przeczytaj instrukcję obsługi lub skontaktuj się z oryginalnym producentem, aby zapytać, czy port MIDI dostarcza standardowe 3,3v lub 5v do zasilania urządzenia. Dla tych, którzy tego nie robią oferujemy WIDI Jack.

Jak wspomniano wcześniej, nie jest możliwe, aby WIDI Master był kompatybilny ze wszystkimi różnymi typami i formami MIDI od pierwszego dnia. Różnorodność jest nieskończona. Proszę wziąć pod uwagę, że dotyczy to sprzętu, oprogramowania, systemów operacyjnych, aplikacji i tak dalej. Również dlatego zdecydowanie zalecamy używanie MIDIMITTR podczas pracy na iOS i MIDI BLE Connect dla urządzeń z systemem Android jako mostu.

W przypadku sprzętu MIDI potrzebujemy Waszego wsparcia w prowadzeniu listy przetestowanych i potwierdzonych urządzeń z WIDI Masterem. Ma to na celu stworzenie otwartego źródła informacji dla każdego użytkownika WIDI, który będzie mógł z góry sprawdzić czy jego sprzęt MIDI współpracuje z WIDI Masterem. Jeśli masz już przetestowany swój sprzęt, zapraszamy do dodania go tutaj na naszej liście kompatybilności! https://www.youtube.com/embed/b71v-P_DbBU?rel=0&modestbranding=0&controls=1&showinfo=1&fs=1&wmode=transparentSHARE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *