Bluetooth MIDI

Jesteśmy tu po to, by wspierać Twoją sprawę!

Witamy na stronie wsparcia dla WIDI CME. To jest strona, na której znajdziesz przydatne informacje o urządzeniach Bluetooth MIDI i WIDI. Możesz przewinąć w dół i dowiedzieć się więcej o Wireless MIDI (WIDI). Co można tu zrobić?

Zasadniczo MIDI (Musical Instrument Digital Interface) to cyfrowy system i protokół, który umożliwia elektronicznym instrumentom muzycznym wymianę informacji muzycznych w czasie rzeczywistym.

Aby nawiązać komunikację MIDI, każde urządzenie musi być zgodne z protokołem MIDI. Oznacza to, że musi zaimplementować protokół umożliwiający tłumaczenie MIDI oraz złącza umożliwiające podłączenie urządzenia poprzez MIDI.

W celu komunikacji pomiędzy urządzeniami MIDI, można podłączyć urządzenia za pomocą portów MIDI. Na przykład MIDI OUT umożliwia kierowanie poleceń z klawiatury do innego syntezatora lub innego urządzenia MIDI, które odbiera je na MIDI IN.

Bluetooth MIDI to w istocie bezprzewodowe MIDI przez Bluetooth. Obecnie wielu producentów implementuje bezprzewodowe MIDI. Dzięki dzisiejszej technologii Bluetooth możliwe jest przesyłanie MIDI bez użycia przewodów.

Za pomocą prostego adaptera lub interfejsu podłączonego do portu (portów) MIDI, możesz podłączyć urządzenia mobilne, komputery i sprzęt MIDI do komunikacji bezprzewodowej.

Bluetooth MIDI to nie to samo co audio przez Bluetooth, które możesz znać ze swoich słuchawek lub głośników Bluetooth.

Ponieważ protokół MIDI nie jest wymagający sam w sobie, może przesyłać przez Bluetooth bez słyszalnej latencji.

WIDI to technologia Bluetooth MIDI firmy CME. Jak sama nazwa wskazuje jest to skrót od Wireless MIDI.

Naszą misją jest umożliwienie wszystkim entuzjastom MIDI korzystania z Bluetooth MIDI jako uniwersalnego rozwiązania dla bezprzewodowego MIDI.

Naszym celem jest dostarczenie produktów BLE MIDI, które są w pełni kompatybilne ze wszystkimi systemami operacyjnymi, dowolnym urządzeniem Bluetooth MIDI i wszystkimi innymi urządzeniami MIDI.

CME to skrót od Creative Music Engineering napędzany przez społeczność entuzjastów MIDI.

Nasze motto to: Zawsze o jeden krok do przodu.

Tworzymy produkty w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie, wdrażając w 100% rozwiązania kierowane przez społeczność.

Chcemy inspirować i wzmacniać artystów oraz dodawać wartość za pomocą technologii do dzisiejszej społeczności twórców.

Naszą misją, jako niewielkiego inkubatora, jest umożliwienie całej Społeczności Entuzjastów MIDI korzystania z Bluetooth MIDI jako uniwersalnego rozwiązania dla bezprzewodowego MIDI.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym 15-letnim doświadczeniu w zakresie rozwiązań Wireless MIDI? Wystarczy wejść tutaj i dowiedzieć się więcej.

Na rynku są tysiące produktów wykorzystujących MIDI. Zarówno nowych, jak i używanych. Zasadniczo WIDI oferuje na tym etapie trzy rodzaje rozwiązań:

 • WIDI Master dla standardowego 5-PIN MIDI DIN
 • WIDI Jack dla niezasilanych portów 5-PIN MIDI, portów TRS MIDI (2,5mm/3,5mm (1/8″)) oraz DIN-6 MINI
 • WIDI Uhost dla USB MIDI

Zdecydowanie zaleca się przeczytanie tego pełnego bloga o pierwszych trzech urządzeniach WIDI i dowiedzenie się więcej o możliwościach Bluetooth MIDI dla twojej konkretnej konfiguracji MIDI.

Będziesz potrzebował(a) 1x urządzenia WIDI do sparowania z urządzeniem wyposażonym w Bluetooth MIDI, takim jak MacOS, iOS, oraz standardowymi kontrolerami Bluetooth MIDI.

Do podłączenia dwóch urządzeń MIDI potrzebne jest urządzenie 2x WIDI. Bez komputerów. Bez kabli.

Można dodać do 5x urządzeń WIDI w jednej grupie Bluetooth MIDI z ulepszoną aplikacją v1.2.XX (lub wyższą) i firmware (v0098 i wyższym). Należy pamiętać, że urządzenia WIDI parują się automatycznie z innymi urządzeniami WIDI. Oznacza to, że jeśli masz wiele urządzeń BLE MIDI w swoim środowisku, to automatyczne parowanie może prowadzić do pewnego zamieszania.Proszę przyjąć tę zasadę dla lepszego zrozumienia. Jeśli masz 1x urządzenie WIDI, parujesz je ręcznie z systemem operacyjnym, takim jak iOS lub MacOS. Będzie on parowany automatycznie ze standardowymi kontrolerami BLE MIDI i podobnymi. Jeśli masz 2x urządzenia WIDI, będą one parować się natychmiast ze sobą ze względu na automatyczne parowanie i automatyzację ról, po prostu podłącz i graj. Kiedy posiadasz 3 lub więcej urządzeń WIDI lub urządzeń BLE MIDI, musisz zrozumieć, że automatyczne parowanie może stać się nieco mylące. Wkraczasz w świat zaawansowanej łączności bezprzewodowej. Należy pamiętać, że można włączać je jeden po drugim, aby zapewnić właściwe ustawienie. Należy pamiętać, że dotyczy to również innych urządzeń BLE MIDI. Jeśli masz 2 urządzenia WIDI i nie można ich sparować z iOS, to w większości przypadków spowodowane jest to przez fakt, że urządzenia WIDI są natychmiastowo automatycznie parowane. To nie pozwoli Ci sparować go ręcznie z innym urządzeniem BLE MIDI. Rozwiązaniem jest ustawienie domyślnych par i łączności grupowej, centralnej, urządzeń peryferyjnych. Świat zaawansowanego wirtualnego zarządzania kablami będzie otwarty.

 

Naszą misją jest umożliwienie Ci korzystania z Bluetooth MIDI w każdej chwili. Nie powinno mieć znaczenia, czy pracujesz z iOS, Androidem, Windowsem, Linuksem, ChromeOS, MacOS czy innymi urządzeniami Bluetooth MIDI od Korga, Rolanda, ROLI czy jakiegokolwiek innego producenta.

Nawet jeśli pracujesz z tradycyjnym sprzętem MIDI, takim jak zabytkowe syntezatory, a nawet bez komputerów, to WIDI jest również dla ciebie.

Ponieważ urządzenie WIDI może łączyć się z urządzeniami Bluetooth MIDI w najszerszej formie, mówiąc o kompatybilności należy rozróżnić urządzenia bezprzewodowe, urządzenia Bluetooth i systemy operacyjne.

Zacznijmy od kompatybilnych urządzeń bezprzewodowych. Twoje WIDI jest kompatybilne z każdym urządzeniem WIDI, takim jak WIDI Master, WIDI Jack, WIDI Uhost (Q1-2021), WIDI Hub4 (Q3-2021) , WIDI Ped3 (Q4-2021) i WIDI BUD (2016).

Ponadto sparuje się ze standardowymi kontrolerami MIDI Bluetooth, takimi jak Xkey Air (2015), Mac, iPhone/iPad/iPod Touch z co najmniej Bluetooth 4.0 lub nowszym.

Patrząc na kompatybilne systemy operacyjne, które domyślnie implementują Bluetooth, po prostu upewnij się, że używasz iOS 8 lub nowszego, OSX Yosemite lub nowszego, Android 8 lub nowszego lub Windows 10 v1909 lub nowszego. I że aktywny jest Bluetooth 4.0 lub wyższy.

Tak, WIDI działa z systemem Windows i Android. To powiedziawszy, w przypadku tych systemów operacyjnych zależy to od aplikacji muzycznej lub oprogramowania, które uruchamiasz, jeśli funkcjonalność Bluetooth MIDI jest zaimplementowana.

 

MIDIBerry wydało dedykowany dwukierunkowy mostek do wykorzystania WIDI w systemie Windows. Działa ze wszystkimi urządzeniami WIDI, ponieważ wszystkie posiadają podobny firmware. A nosi on nazwę MIDIBerry-IO dla WIDI Master.

Inaczej jest w przypadku iOS i macOS, gdzie Bluetooth MIDI jest częścią systemu operacyjnego jako standard. Patrząc na systemy operacyjne Apple, trzeba ręcznie sparować urządzenie WIDI. Zdecydowanie zaleca się używanie aplikacji do mostków MIDI, takich jak MIDIMTTR.

 

Wystarczy, że zlokalizujesz na tej stronie filmy instruktażowe, które pozwolą Ci wykonać połączenie krok po kroku.

Dzięki naszemu najnowszemu firmware (v0098 lub wyższy) i ulepszonej aplikacji (v1.2.XX lub wyższy) możesz zoptymalizować wydajność swoich urządzeń WIDI dostosowanych do konkretnego przypadku użycia.

 

Możesz ustawić osobiste preferencje: zoptymalizować wydajność pod kątem niskich opóźnień lub niskiego poziomu jittera.

 

Podczas naszych testów zmierzyliśmy wydajność latencji na poziomie zaledwie 3ms pomiędzy dwoma urządzeniami WIDI wykorzystującymi technologię BLE5.

 

Ogólnie rzecz biorąc, 3ms jest niesłyszalne i jest lepszym osiągnięciem w porównaniu do wewnętrznej latencji wielu konfiguracji MIDI.

 

Inną sprawą jest to, że latencja jest osobistym postrzeganiem. Do Ciebie należy decyzja, czy jest to odpowiednie dla Ciebie i Twojego przypadku użycia MIDI.

 

Przeczytaj ten dedykowany blog, aby dowiedzieć się więcej o opóźnieniach i Bluetooth MIDI.

Gdy złożyłeś(aś) zamówienie za pośrednictwem naszego sklepu internetowego, to Twoja przesyłka zostanie wysłana w dowolne miejsce na świecie. W trakcie składania zamówienia możesz wybrać, który kurier i czas dostawy odpowiada Twoim potrzebom. W większości przypadków masz trzy opcje.Twoje zamówienie zostanie wysłane z Hongkongu i może zostać przekazane innemu kurierowi, aby dostarczyć je lokalnie. Proszę zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mają duże znaczenie dla pełnego zrozumienia procesu wysyłki.

 

Przeczytaj ten blog, aby dowiedzieć się więcej!

Jeśli napotkasz wyzwania podczas rozpoczynania pracy z WIDI i Bluetooth MIDI, pamiętaj, że jesteśmy tutaj, aby pomóc.

 

Naszym celem jest znalezienie dla Ciebie rozwiązania w ciągu 24 godzin. Aby to zrobić, należy zwrócić uwagę na kilka prostych wskazówek i trików, aby uzyskać najszybsze rozwiązanie.

 

Ważne jest, aby zrozumieć, że urządzenia WIDI same w sobie są zaprojektowane tak, aby były jak najłatwiejsze w użyciu.

Dlatego urządzenia WIDI parują się automatycznie. Parowanie urządzeń 2x WIDI jest dość proste. Wystarczy włączyć zasilanie i ruszyć w drogę. Wszystko jest zautomatyzowane dla Twojej wygody.

To powiedziawszy, parowanie z systemami operacyjnymi takimi jak iOS, MacOS, Win10 i Android, wymaga więcej poświęcenia i zrozumienia. To jest specyficzne dla danego systemu operacyjnego. Aby ominąć ten problem, rozwiązaniem jest WIDI Uhost!

 

Jeśli posiadasz kilka urządzeń WIDI i chcesz sparować je z urządzeniem mobilnym lub komputerem, pamiętaj, że ze względu na automatyczne parowanie, Twoje urządzenia WIDI będą parować się ze sobą natychmiast.

 

Dlatego nie można ich zlokalizować na urządzeniu BLE MIDI. Rozwiązaniem jest włączanie kolejno urządzeń WIDI, aby umożliwić im ręczne parowanie z urządzeniem.

 

Następnie można użyć aplikacji WIDI App do wirtualnego tworzenia grup i zarządzania połączeniami, a następnie zapisać te ustawienia w pamięci urządzeń WIDI.

 

Przy następnym uruchomieniu te ustawienia będą ustawieniami domyślnymi.

 

Również mówiąc o Bluetooth MIDI, mówimy o urządzeniach centralnych i peryferyjnych.

Wszystkie urządzenia WIDI automatycznie przełączają się między rolą centralną a peryferyjną. Do tego pozwalają na dwukierunkową (dupleksową) komunikację między nimi.

Tak więc, ponownie, podczas parowania dwóch urządzeń, tak naprawdę nie zauważysz tego. Po prostu parują się i przekazują dane w obie strony.

 

Pracując na przykład z iOS lub MacOS, musisz zrozumieć, że to urządzenie automatycznie stanie się twoim centrum.

 

Musisz zawsze upewnić się, że Twoje urządzenie WIDI jest prawidłowo skonfigurowane podczas pracy z innymi urządzeniami wyposażonymi w BLE MIDI.

 

Co można zrobić więcej?

 

A co jeśli to nie pomogło?

 

Podręczniki użytkownika WIDI Master

Podręczniki użytkownika WIDI Jack

Podręczniki użytkownika WIDI Uhost

Podręczniki użytkownika WIDI Bud Pro

BLE MIDI Connect

WIDI Firmware

Historia wersji

WIDI Master/Jack firmware v0104: poprawiona kompatybilność z Roland AX-edge, HP-704, FP-30, AirTurn BT200. Urządzenie obsługujące z lub bez MIDI Running Status.

WIDI Master/Jack firmware v0101: Łączność grupowa, zmiana nazwy, timestamp, long SysEx, Tx power, optymalizacja jittera, optymalizacja latencji, ustawienie roli BLE. Dowiedz się więcej tutaj!


WIDI Master
firmware v0046:

zoptymalizowano opóźnienie, naprawiono 18 Bytes SysEx i problem z połączeniem Win10 (testowane na Win10 1909 18363.1049 & 1903 18362.1016)

WIDI Master firmware v0044: poprawiono kompatybilność z Yamaha MD-BT01

Podręcznik WIDI App

Jak wybrać swój film z playlisty (playlista jest poniżej):

 1. Kliknij na ikonę listy odtwarzania

 2. Przewiń i wybierz Use case

Playlisty „How-To” dla WIDI Master i WIDI Jack (zawierają wiele filmów):

WIDI Master i WIDI Jack:

Jak skonfigurować urządzenie(a) WIDI:

1. Podłącz złącze mini jack 2,5mm adaptera WIDI Master do gniazda mini jack głównego modułu.

2. Podłącz moduł główny WIDI Master do złącza MIDI OUT DIN urządzenia MIDI, a adapter do złącza MIDI IN DIN.
Uwaga: Jeśli urządzenie MIDI posiada tylko złącze MIDI OUT DIN, nie ma potrzeby podłączania złącza mini jack i używania adaptera.

Uwaga: Jeśli złącze MIDI OUT DIN urządzenia MIDI nie jest w stanie zapewnić zasilania 3,3v~5v, sprawdź WIDI Jack i wykorzystaj opcję zewnętrznego zasilania przez USB-C.

Lub sprawdź rozwiązania (DIY) podane poniżej w tej sekcji.

1. Podłącz opcjonalny kabel 2,5mm mini TRS Jack WIDI do gniazda mini TRS Jack w skrzynce interfejsu.

2. Podłącz drugi koniec kabla WIDI do gniazd MIDI OUT i MIDI IN urządzenia MIDI.

Uwaga 1: Powyższy rysunek przedstawia podłączenie 5-pinowego gniazda DIN MIDI, sposób podłączenia dla innych specyfikacji gniazd MIDI jest podobny.

Uwaga 2: Jeśli urządzenie MIDI posiada tylko gniazdo MIDI OUT, nie ma potrzeby podłączania drugiego przewodu.

Uwaga 3: Jeśli gniazdo MIDI OUT urządzenia MIDI nie może zapewnić zasilania 3,3v~5v lub chcesz podłączyć tylko MIDI IN urządzenia, użyj zwykłego kabla USB-C, aby podłączyć się do standardowego zasilacza USB 5v.

WIDI Master

1. Włącz zasilanie obu urządzeń MIDI wyposażonych w Twoje urządzenia WIDI.

2. Oba urządzenia WIDI sparują się automatycznie, a niebieska dioda LED zmieni się z wolno migającej na stale świecącą (gdy następuje wysyłanie danych MIDI, dioda LED będzie dynamicznie migać).

WIDI Jack

1. Włącz zasilanie obu urządzeń MIDI wyposażonych w WIDI Jack.

2. Dwa WIDI Jack’i zostaną połączone automatycznie, a niebieska dioda LED zmieni się z wolno migającego na stale świecący (podczas transmisji danych MIDI dioda będzie odpowiednio migać).

1. Włącz zarówno urządzenia MIDI podłączone za pomocą WIDI Master lub WIDI Jack, jak i urządzenia MIDI Bluetooth.

2. Twoje urządzenie WIDI automatycznie sparuje się z urządzeniem MIDI Bluetooth, a niebieska dioda LED zmieni się z wolno migającej na stale świecącą (gdy następuje wysyłanie danych MIDI, dioda LED będzie dynamicznie migać).

Uwaga: Jeśli WIDI Master lub WIDI Jack nie może automatycznie sparować się z innym urządzeniem Bluetooth MIDI, może to być spowodowane problemem z kompatybilnością. W takim przypadku prosimy o kontakt z CME w celu uzyskania pomocy technicznej poprzez formularz na końcu tej strony.

1. Włącz zasilanie urządzenia MIDI z podłączonym WIDI Master lub WIDI Jack i upewnij się, że niebieska dioda LED miga powoli.

2. Kliknij przycisk z logo Apple w lewym górnym rogu ekranu, kliknij menu Ustawienia systemowe [System Preferences], kliknij ikonę Bluetooth, a następnie kliknij suwak, aby włączyć wykrywanie urządzeń, po czym wyjdź z okna ustawień Bluetooth.

3. Kliknij menu Idź[Go] w górnej części ekranu, kliknij Narzędzia [Utilities], a następnie kliknij Konfigurator MIDI Audio [Audio MIDI Setup]

Uwaga: Jeśli nie widzisz okna Studio MIDI [MIDI Studio], kliknij menu Okno [Window] u góry ekranu i kliknij Pokaż Studio MIDI [Show MIDI Studio].

4. Kliknij ikonę Bluetooth w prawym górnym rogu okna Studia MIDI, znajdź WIDI Master, który pojawi się pod listą nazw urządzeń, i kliknij Połącz [Connect].

Ikona WIDI Master lub WIDI Master Bluetooth pojawi się w oknie Studio MIDI, wskazując na udane połączenie. Można już wyjść ze wszystkich okien ustawień.

1. Włącz zasilanie urządzenia MIDI z podłączonym WIDI Master lub WIDI Jack i upewnij się, że niebieska dioda LED miga powoli.

2. Kliknij ikonę Ustawienia [Settings], aby otworzyć stronę ustawień, kliknij [Bluetooth], aby wejść na stronę ustawień Bluetooth, i przesuń przełącznik Bluetooth, aby włączyć funkcję Bluetooth.

3. Przejdź do Apple AppStore, aby wyszukać i pobrać darmową aplikację[midimittr].

4. Otwórz aplikację midimittr App, kliknij przycisk [Device] menu w prawym dolnym rogu ekranu, znajdź urządzenie WIDI, które pojawi się na liście, kliknij [Not Connected]i kliknij [Pair] na wyskakującym oknie żądania parowania Bluetooth, status WIDI Master lub WIDI Jack na liście zostanie zaktualizowany do [Connected], wskazując, że połączenie jest udane. Następnie możesz nacisnąć przycisk Home na urządzeniu z systemem iOS, aby zminimalizować midimittr i zachować go działającego w tle.

5. Otwórz aplikację muzyczną, która może zaakceptować zewnętrzne wejście MIDI, i wybierz WIDI Master lub WIDI Jack jako urządzenie wejściowe MIDI na stronie ustawień, możesz zacząć z niego korzystać.

Uwaga: Bluetooth MIDI na iOS może powodować problemy podczas pracy na iOS14.2. Upewnij się, że system uaktualniony został do iOS14.3. Również Bluetooth MIDI może powodować problemy z pamięcią podręczną na iOS.

Wykonaj te proste kroki, aby zresetować pamięć podręczną Bluetooth na iOS.

Usuń akcesorium  z ustawień Bluetooth systemu iOs
1. Uruchom Ustawienia i skieruj się do Bluetooth.
2. Po prawej stronie urządzenia Bluetooth, stuknij w ikonę „i”.
3. Teraz dotknij przycisku Zapomnij to urządzenie (Forget This Device) i potwierdź.

Wyłącz Bluetooth i uruchom ponownie
4. Uruchom ponownie Bluetooth na iOS, przełączając przełącznik Bluetooth off/on w ustawieniach

Ponownie połącz z akcesorium
5. Teraz sparuj ponownie z WIDI

Po pierwsze, oprogramowanie muzyczne musi zintegrować najnowsze API UWP Microsoftu, aby korzystać ze sterownika MIDI zgodnego z klasą Bluetooth, który jest dostarczany z systemem Windows 10.

Większość oprogramowania muzycznego z różnych powodów nie zintegrowała jeszcze tego API. LoopMIDI plus MIDIberry są jednym z alternatywnych rozwiązań do transmisji MIDI pomiędzy sterownikiem Bluetooth MIDI w Windows 10 a oprogramowaniem muzycznym.

To podejście dodaje niewielką ilość opóźnień i pewne ograniczenia, ale może być używane do spełnienia podstawowych wymagań dotyczących połączenia.

1. Otwórz przeglądarkę internetową, wyszukaj oprogramowanie LoopMIDI i MIDIberry, pobierz i zainstaluj te dwa programy.
LoopMIDI
MIDIberry

2. Otwórz program LoopMIDI i w komórce New port name wpisz nazwę wirtualnego portu wejściowego MIDI, który chcesz utworzyć, np. WM1. Kliknij znak plusa, aby utworzyć port wirtualny.

Uwaga: LoopMIDI musi być cały czas uruchomiony, okno można zminimalizować, ale proszę nie zamykać programu.

3. Włącz zasilanie urządzenia MIDI podłączonego za pomocą WIDI Master lub WIDI Jack i potwierdź, że niebieska dioda LED miga powoli.

4. Kliknij ikonę Windows w lewym dolnym rogu systemu Windows, wybierz Ustawienia, aby otworzyć okno ustawień.

Kliknij opcję Urządzenie, aby otworzyć okno ustawień Bluetooth.

Kliknij przycisk Włącznika Bluetooth, aby ustawić Bluetooth w stanie „Włączony”.

Kliknij ikonę znaku plus, aby otworzyć okno Dodaj urządzenie Bluetooth.

Kliknij ikonę Bluetooth, a nazwa WIDI Master lub WIDI Jack pojawi się na liście urządzeń w dolnej części okna Add Device.

Kliknij nazwę WIDI Master (lub WIDI Jack), a następnie kliknij przycisk Połącz, który pojawi się poniżej, WIDI Master zostanie sparowany z Windows 10, a status „sparowany” zostanie wyświetlony po prawidłowym połączeniu.

W tym czasie można kliknąć przycisk Zakończono, aby zamknąć okno.

5. Otwórz program MIDIberry, na liście Input wybierz WIDI Master (lub WIDI Jack), a na liście Output wybierz wirtualny port MIDI WM1.

6. Otwórz oprogramowanie muzyczne i wybierz port wirtualny WM1 na stronie ustawień urządzenia wejściowego MIDI. W tym czasie Twoje komunikaty sterujące MIDI będą przekazywane do MIDIberry z WIDI Master, a następnie przesyłane do oprogramowania muzycznego poprzez wirtualny port MIDI w WM1.

Uwaga: to darmowe obejście może zapewnić tylko jednokierunkową transmisję MIDI. Jeśli potrzebujesz jednocześnie zwracać komunikaty MIDI z oprogramowania muzycznego do sprzętu MIDI, musisz zakupić płatną wersję MIDIberry.

IKE z Windows, Android Music App musi zintegrować uniwersalny sterownik Bluetooth MIDI systemu operacyjnego Android, aby bezpośrednio komunikować się z urządzeniem Bluetooth MIDI.

Większość aplikacji muzycznych z różnych powodów nie zintegrowała tej funkcjonalności. W związku z tym trzeba użyć specjalnych aplikacji dedykowanych do łączenia urządzeń MIDI Bluetooth jako mostka.

1. Włącz zasilanie urządzenia MIDI z podłączonym WIDI Master lub WIDI Jack i potwierdź, że niebieska dioda LED miga powoli.

2. Włącz funkcję Bluetooth w urządzeniu z systemem Android.

3. Przejdź do PlayStore, aby wyszukać i pobrać darmową aplikację [MIDI BLE Connect].

4. Otwórz MIDI BLE Connect App, kliknij [Bluetooth Scan], znajdź WIDI Master, który pojawi się na liście, i kliknij [WIDI Master], pokaże, że połączenie zostało utworzone pomyślnie.

W tym samym czasie system Android wyśle powiadomienie o żądaniu parowania Bluetooth.

Proszę kliknąć na powiadomienie i zaakceptować prośbę o sparowanie.

Po tym możesz nacisnąć przycisk Home na urządzeniu z systemem Android, aby zminimalizować aplikację MIDI BLE Connect i zachować ją działającą w tle.

5. Otwórz aplikację muzyczną, która akceptuje zewnętrzne wejście MIDI i wybierz WIDI Master (lub WIDI Jack) jako urządzenie wejściowe MIDI na stronie ustawień, po czym możesz zacząć z niego korzystać.

Za pomocą firmware’u (v0098 lub wyższego) i aplikacji WIDI (v1.2.XX lub wyższej) można tworzyć grupy składające się z max. 5 urządzeń WIDI.

W tej grupie trzymamy jedno urządzenie WIDI w roli auto, aby stało się urządzeniem centralnym. Poza tym można dodać do 4 urządzeń peryferyjnych, zmuszając je do „roli peryferyjnej”.

Ponieważ komunikacja jest dupleksowa, czyli dwukierunkowa, tak naprawdę tworzysz funkcjonalność MIDI Thru lub MIDI Merge.

W skrócie. oznacza to, że z tym firmware (v0098 i nowsze) można ominąć interfejsy MIDI, skrzynki MIDI merge i MIDI Thru. Teraz można stworzyć następujące grupy bezprzewodowe:

1 do 4 MIDI Thru – Grupa max. 5 urządzeń WIDI
4 do 1 MIDI Merge – grupa max. 5 urządzeń WIDI

Odwiedź ten blog, aby dowiedzieć się więcej o tej łączności grupowej.

Tak, możesz!

Można tworzyć grupy począwszy od 2 urządzeń WIDI. Możesz mieć wiele grup WIDI, aby zbudować kompletny system bezprzewodowy z automatyczną konfiguracją. Oznacza to, że najpierw tworzysz grupę krok po kroku za pośrednictwem aplikacji WIDI App. A po zapisaniu ustawień, urządzenia połączą się natychmiast po ponownym uruchomieniu.

W ten sposób możesz w pełni zautomatyzować swoje zaawansowane ustawienia MIDI, ustawiając różne połączenia domyślnie poprzez wiele grup.

Jeśli chcesz zresetować grupę, musisz najpierw włączyć centralę. Nie włączaj urządzeń peryferyjnych, bo te będą parowane automatycznie z centralnym., co nie pozwala sparować urządzenia centralnego z aplikacją WIDI.

WIDI App musi stać się Twoim tymczasowym centrum do przesyłania ustawień do urządzeń WIDI. Dlatego najpierw trzeba zacząć od urządzenia centralnego. Ponieważ jest ustawiony jako „auto role”, można sparować to urządzenie z aplikacją WIDI.

Następnie zmuszasz go do trybu peryferyjnego za pomocą aplikacji (lub za pomocą skrótu: możesz przytrzymać przycisk urz. centralnego przez 3 sekundy). W ten sposób nie połączy się z żadnym innym urządzeniem BLE MIDI tylko będzie czekał na nowe połączenie. Teraz można wspólnie włączać inne urządzenia peryferyjne, a następnie za pomocą aplikacji iOS ustawić nowe urządzenie centralne, aby zbudować nową grupę.

 

Naszym pierwszym członkiem rodziny WIDI jest WIDI Master. Jest to adapter Bluetooth MIDI DIN 5-PIN. WIDI Master będzie potrzebował zasilania z urządzenia MIDI, z którym go połączysz, aby mógł w pełni działać jako samodzielny adapter Bluetooth MIDI. 

Standardowy port MIDI OUT lub THRU dostarcza 3,3v lub 5v poprzez 5-pinowe gniazdo MIDI DIN. Jest to standard zaproponowany przez międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów MIDI.

Gdy WIDI Master nie jest zasilany i nie pokazuje niebieskiego wskaźnika led, to jest kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Opcja 1: Sprawdź listę kompatybilności open source stworzoną przez społeczność WIDI

Opcja 2: Stwórz własne rozwiązanie zasilania DIY

 

Widok z przodu na złącza DIN – kliknij, aby powiększyć

WIDI Master nie ma zasilania

Kliknij na obrazek, aby powiększyć

Opcja 3: Uziemienie WIDI Master

Gdy WIDI Master nie otrzymuje zasilania z instrumentu, jest to zazwyczaj problem braku masy po stronie instrumentu. Specyfikacja midi wspomina, że masa powinna być podłączona do midi out din pin 2, ale nie jest to obowiązkowe.

To co możesz spróbować to dodać przewód pomiędzy ekranem WIDI Master DIN (in lub out) a masą instrumentu. Jeśli twój instrument ma metalową obudowę, powinien być podłączony do jej masy, więc możesz użyć śruby do połączenia przewodu.

Opcja 4: Wybierz opcję WIDI Jack + kabel 5-PIN DIN

Jeżeli WIDI Master nie jest zasilany przez urządzenie MIDI, do którego go podłączamy, należy przejść do Strona WIDI Jack i zamówić zestaw WIDI Jack + 5-PIN DIN. Dodaj zewnętrzne zasilanie przez USB-C (to NIE jest port USB MIDI).

Opcja 5: Odezwij się do nas
Jeśli uważasz, że potrzebujesz naszego wsparcia. Po prostu przejdź do formularza pomocy technicznej na dole tej strony i skontaktuj się z nami. Chętnie pomagamy i dążymy do tego, aby odpowiedzieć na Twoje zapytanie w ciągu 24 godzin.

Urządzenie jest w trybie aktualizacji oprogramowania sprzętowego, proszę użyć aplikacji WIDI iOS lub Android App, aby zaktualizować firmware.


Niebieska dioda LED miga powoli
: Urządzenie uruchamia się normalnie, oczekuje na połączenie.

Niebieska dioda LED stała: Urządzenie połączyło się pomyślnie.

Niebieska dioda LED miga szybko: Urządzenie jest podłączone i odbiera lub wysyła komunikaty MIDI.

Dioda LED w kolorze jasnoniebieskim (turkusowym): Urządzenie jest domyślnie ustawione na rolę centralną.


Zielona dioda LED:
Urządzenie jest w trybie aktualizacji firmware, proszę użyć WIDI iOS lub Android App, aby zaktualizować firmware.

Czerwona dioda LED: Urządzenie jest w trybie testowym, proszę użyć WIDI iOS lub Android App, aby ponownie aktywować urządzenie.

Niebieska dioda LED miga na przemian ciemno i jasno: Urządzenie jest ustawione na automatyczną rolę centralną/peryferyjną, oczekuje na połączenie (firmware v0077 lub wyższy)

Urządzenie jest w trybie testowym, proszę użyć aplikacji WIDI iOS lub Android App, aby ponownie aktywować urządzenie.

Niebieska dioda LED miga powoli: Urządzenie uruchamia się normalnie, oczekuje na połączenie.

Niebieska dioda LED świeci ciągle: Urządzenie połączyło się pomyślnie.

Niebieska dioda LED miga szybko: Urządzenie jest podłączone i odbiera lub wysyła komunikaty MIDI.

Dioda LED w kolorze jasnoniebieskim (turkusowym): Urządzenie jest domyślnie ustawione na rolę centralną.

Zielona dioda LED: Urządzenie jest w trybie aktualizacji firmware, proszę użyć WIDI iOS lub Android App, aby zaktualizować firmware.

Czerwona dioda LED: Urządzenie jest w trybie testowym, proszę użyć WIDI iOS lub Android App, aby ponownie aktywować urządzenie.

Niebieska dioda LED miga na przemian ciemno i jasno: Urządzenie jest ustawione na automatyczną rolę centralną/peryferyjną, oczekuje na połączenie (firmware v0077 lub wyższy)

Niebieska dioda LED miga powoli: Urządzenie uruchamia się normalnie, oczekuje na połączenie.


Niebieska dioda LED świeci ciągle:
Urządzenie połączyło się pomyślnie.


Niebieska dioda LED miga szybko:
Urządzenie jest podłączone i odbiera lub wysyła komunikaty MIDI.


Dioda LED w kolorze jasnoniebieskim (turkusowym):
Urządzenie jest domyślnie ustawione na rolę centralną.


Zielona dioda LED:
Urządzenie jest w trybie aktualizacji firmware, proszę użyć WIDI iOS lub Android App, aby zaktualizować firmware.


Czerwona dioda LED:
Urządzenie jest w trybie testowym, proszę użyć WIDI iOS lub Android App, aby ponownie aktywować urządzenie.

Niebieska dioda LED miga na przemian ciemno i jasno: Urządzenie jest ustawione na automatyczną rolę centralną/peryferyjną, oczekuje na połączenie (firmware v0077 lub wyższy)

Ponieważ urządzenia WIDI parują się automatycznie, prawdopodobnie sparowały się ze sobą zamiast z Twoim urządzeniem BLE MIDI.

Proszę sprawdzić, czy dioda WIDI świeci na niebiesko. Zazwyczaj w takiej sytuacji Twoje urządzenie WIDI już połączyło się automatycznie z innym urządzeniem lub innym urządzeniem BLE MIDI.

Proszę wyłączyć wszystkie urządzenia BLE MIDI i włączyć najpierw 1 urządzenie WIDI i spróbować ponownie sparować je z urządzeniem BLE MIDI.

Aby ominąć to automatyczne parowanie są dwie opcje:

1. Uruchom po kolei urządzenia WIDI i pozwól im na ręczne sparowanie z urządzeniem BLE MIDI. Dzięki temu wiele urządzeń WIDI nie paruje się ze sobą automatycznie, ale jest wymuszane ręcznie, aby nadać priorytet osobistym preferencjom.

2. Skonfiguruj połączenie grupowe lub wiele preferowanych par dzięki najnowszej aplikacji i firmware.

Przy próbie sparowania np. z urządzeniem z systemem iOS należy zwrócić uwagę na następujące kwestie. Po włączeniu dwóch urządzeń WIDI, połączą się one ze sobą automatycznie, wtedy nie będzie można ich podłączyć do urządzenia iOS.

Możesz użyć WIDI App, aby ustawić urządzenie w trybie „force peripheral”, w którym nie będzie się automatycznie parować, ale czekać na ręczne połączenie z urządzeniem iOS. Przeczytaj to najpierw!

Ważne jest, aby zrozumieć, że urządzenia WIDI same w sobie są zaprojektowane tak, aby były jak najłatwiejsze w użyciu. Dlatego urządzenia WIDI parują się automatycznie. Automatycznie przełączają się między rolą centralną a peryferyjną.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma znaczenia, czy urządzenie jest centralne czy peryferyjne. Ponieważ obie role umożliwiają komunikację dwukierunkową (duplex).

Gdy chcesz zaktualizować firmware, możesz to zrobić tylko za pomocą aplikacji WIDI App. Jeśli aktualizujesz pojedyncze urządzenie WIDI, po prostu uruchom je i sparuj z aplikacją WIDI App. Następnie można zaktualizować urządzenie do najnowszej wersji oprogramowania układowego.

Uwaga, w przypadku pracy z wieloma urządzeniami WIDI można aktualizować urządzenia tylko jedno po drugim.

Częstym błędem, który jest popełniany, jest uruchamianie wielu urządzeń WIDI w tym samym czasie. Powoduje to problem podczas aktualizacji firmware, ponieważ będą one parowane ze sobą zamiast z aplikacją WIDI.

Najpierw zaktualizuj wszystkie swoje urządzenia WIDI z aplikacją iOS v 1.2.XX do firmware v0098 lub wyższego. Zrób to poprzez ręczne uruchomienie każdego urządzenia jedno po drugim i pozwól mu się sparować z aplikacją WIDI dla iOS, aby wgrać nowy firmware do urządzenia WIDI.

Co można zrobić z firmware WIDI v0098 (lub wyższym) i WIDI iOS App 1.2.XX?

 • Łączność grupowa
  * Ustawienie do 4 urządzeń peryferyjnych i 1 centralnego z transmisją dwustronną
  * Utwórz 1 grupę do 5 urządzeń WIDI w sieci Bluetooth MIDI.
 • Zmiana nazwy urządzeń WIDI
 • Ustawienia zaawansowane
  * Moc TX: Oszczędność zużycia energii poprzez wybór niższego poziomu dB (uwaga: zasięg połączenia zostanie odpowiednio zmniejszony).
  * Rola BLE: Force to Auto, Peripheral lub Central.
  * Ustawienie osobistych preferencji: optymalizacja pod kątem niskiej wydajności opóźnienia lub niskiej wydajności jittera.
 • Przywrócenie domyślnych połączeń
 • Reset fabryczny
 • Obsługa znaczników czasu
 • Długa obsługa SysEx

Zanim obejrzysz instrukcję wideo, koniecznie przeczytaj najpierw dokładnie ten blog!

Tak można podłączyć wiele WIDI z macOS lub iOS również jako urządzenia centralne. Może użyć do 7 urządzeń peryferyjnych.

Należy pamiętać, że jest to oparte na MacOS/iOS Bluetooth MIDI i może mieć negatywny wpływ na wydajność latencji.

W tym celu należy wymusić na wszystkich urządzeniach WIDI rolę peryferii lub włączyć je po kolei. Dzięki temu mogą się łączyć z centralnym, a nie automatycznie parować ze sobą.

Należy pamiętać, że nie jest to to samo co łączność WIDI Group, która jest zoptymalizowana pod kątem wydajności Bluetooth MIDI.

Upewnij się, że używasz WIDI App 1.2.XX

Upewnij się, że urządzenie z systemem iOS ma zainstalowany system iOS 14.3 lub nowszy

Upewnij się, że Twoje urządzenie iOS i WIDI Master są jedynymi urządzeniami BLE MIDI, które są zasilane. Jest to ważne, aby uniknąć automatycznego parowania z innymi urządzeniami BLE MIDI. Dotyczy to tylko wyłącznie urządzeń MIDI z Bluetooth.

Upewnij się, że opróżniasz pamięć podręczną na iOS, wyłączając i włączając ogólne ustawienia Bluetooth.

Włącz Bluetooth w ustawieniach ogólnych, ale nie paruj go już tam. Sparuj go tylko w aplikacji WIDI.

Następnie należy sparować iOS i WIDI Master w aplikacji WIDI App. Czy zostało nawiązane połączenie? Czy widzisz niebieskie ledy na WIDI Master? Czy widzisz WIDI Master w WIDI App?

Teraz możesz zaktualizować firmware!

Do gniazda oznaczonego symbolem USB-C w Twoim urządzeniu WIDI Jack, podłącz standardowe źródło zasilania USB o napięciu 5 V (na przykład: ładowarka, power bank, gniazdo USB w komputerze itp.)

Jest to konieczne tylko wtedy, gdy gniazdo MIDI OUT urządzenia MIDI nie dostarcza zasilania lub gdy WIDI Jack jest podłączony tylko do MIDI IN, gdzie nie ma zasilania MIDI.

WIDI Master

WIDI Master dla standardowo zasilanych (3.3v lub 5v) portów MIDI 5-PIN DIN. WIDI Master zasilany jest z wyjścia MIDI OUT urządzenia.

WIDI Jack

WIDI Jack oferuje różne opcje kabli i zewnętrznego zasilania przez USB dodając TRS MIDI, DIN-6 i nie zasilany DIN-5

WIDI Uhost

WIDI Uhost jest rozwiązaniem USB MIDI. Nie ważne czy jest to komputer, urządzenie mobilne czy instrument MIDI z portami USB MIDI.

Zgłoś problem lub pytanie. Postaramy się odpowiedzieć w ciągu 24 godzin! Uwaga, jeśli chcesz dowiedzieć się, które urządzenie WIDI pasuje do Twojego konkretnego przypadku użycia, zapraszamy do przeczytania tego bloga. Jeśli coś jest niejasne, koniecznie skontaktuj się z nami poprzez ten formularz!