CME WIDI kontra Yamaha MD-BT01

Podłączenie iOS i MacOS do MIDI

Czym jest Yamaha MD-BT01?

Mniej więcej w tym samym czasie CME wypuściło swój WIDI BUD, Yamaha wypuściła MD-BT01 i UD-BT01. Oczywiście dokładne daty wydania są różne, ale mam na myśli ten sam rok czyli 2016.

Ponieważ technologia WIDI posunęła bezprzewodowe MIDI o krok dalej, dziś Yamaha MD-BT01 może być porównywana zarówno z WIDI Master, jak i WIDI Jack. Z drugiej strony, patrząc na USB MIDI, najlepiej porównać CME WIDI Uhost kontra Yamaha UD-BT01.

Zanim porównamy ze sobą oba bezprzewodowe rozwiązanie MIDI, przyjrzyjmy się najpierw samemu rozwiązaniu Yamahy. Następnie możesz przeczytać więcej o podobieństwach i sposobie, w jaki Bluetooth MIDI w ogóle może poważnie poprawić twój przepływ pracy. Po tym, otrzymasz kompletny przegląd tego, dlaczego dzisiaj CME WIDI nazywa się najwyższej klasy rozwiązaniem Bluetooth MIDI, które dostarcza zaawansowaną bezprzewodową technologię MIDI dla wszystkich urządzeń MIDI.

Yamaha MD-BT01 i Quicco Mi.1

Yamaha BT-01 to model ODM japońskiego Quicco M1. Oznacza to, że jest to dokładnie ten sam produkt, tyle że produkowany pod marką Yamaha. Oznacza to, że Yamaha nie opracowała tego produktu samodzielnie, a jedynie zakupiła technologię od mądrych ludzi z Quicco.

MIDI 5-PIN DIN do iOS i Mac

Właściwie MD-BT01 to rozwiązanie dla iOS i Maca. Ponieważ te systemy operacyjne implementują Bluetooth MIDI jako standard, dzięki MD-BT01 możesz bezprzewodowo podłączyć swoje urządzenie iOS (iPhone, iPad) lub komputer Mac do instrumentów MIDI, które oferują tradycyjne 5-PIN DIN porty MIDI, które wszyscy znacie od dziesięcioleci.

Tym samym Yamaha MD-BT01 jest w zasadzie zamiennikiem kabla USB do MIDI. Rozwiązuje problem skomplikowanych interfejsów i kabli, których potrzebujesz, aby połączyć swój komputer lub urządzenie mobilne z instrumentami MIDI.

Tak naprawdę to nic więcej. Jest to głównie rozwiązanie dla iOS/MacOS do 5-PIN DIN.

Oczywiście taką funkcjonalność oferuje również technologia WIDI firmy CME. Nawet w bardziej zaawansowany sposób.

Więcej o tym później, najpierw przyjrzyjmy się bardziej podobieństwom…

Porównaj WIDI z Yamahą
WIDI Uhost

Bluetooth MIDI w systemach iOS i MacOS

Apple jest oryginalnym twórcą Bluetooth MIDI. Po wprowadzeniu tej technologii zoptymalizowano ją wspólnie z członkami stowarzyszenia MIDI, aby stworzyć standard, który może być zaimplementowany przez każdego producenta. Inżynierowie z Apple, Microsoftu, Rolanda, Yamahy, CME i Roli od tego czasu pracują nad udoskonaleniem Bluetooth MIDI.

Warto pamiętać o tym, że Bluetooth MIDI nie jest priorytetem dla takich firm jak Apple. Ponieważ koncentrują się na technologii konsumenckiej, jak audio przez Bluetooth, MIDI przez Bluetooth ma pewne ograniczenia, które są ważne dla każdego adaptera Bluetooth MIDI na rynku.

Latencja

Wydajność (opóźnienia) między adapterem Bluetooth MIDI i iOS/MacOs jest ograniczona do odstępu między połączeniami Bluetooth, który podlega wewnętrznej architekturze systemów operacyjnych Apple.

„Interwały” to nie to samo co „opóźnienia”. Lepiej można to porównać do „wielkości bufora”. Na iOS jest to minimum 11,25 ms. Na macOS jest to minimum 7,5 ms.

Te interwały mogą powodować opóźnienia i jitter z powodu ograniczenia tego bufora. To nie ma nic wspólnego z Twoim adapterem Bluetooth MIDI. Nieważne, czy jest to Yamaha MD-BT-01 czy WIDI Master. To ograniczenie tkwi w konstrukcji systemów operacyjnych Apple.

To powiedziawszy, muszą jednak wspomnieć o jednym wyjątku. Z WIDI możesz zrobić znacznie więcej niż tylko sparować z systemami operacyjnymi iOS/MacOS i zastąpić rozwiązania USB do MIDI. Możesz sparować dwa urządzenia WIDI bezpośrednio ze sobą. Ten proces parowania jest w pełni zautomatyzowany. Wystarczy zasilić urządzenia i można błyskawicznie wymieniać dowolne komunikaty MIDI pomiędzy dwoma sprzętami MIDI.

Dzięki tej bezpośredniej konfiguracji instrumentu do instrumentu, możesz osiągnąć najkrótszą obecnie latencję podczas korzystania z Bluetooth MIDI. Może to być nawet 3 milisekundy mierzone pomiędzy dwoma urządzeniami WIDI. Bez kabli. I to nawet bez komputerów.

Ręczne parowanie

Kolejnym ograniczeniem iOS i macOS jest to, że system operacyjny nie pozwoli na automatyczne sparowanie adaptera Bluetooth MIDI. Przypuszczalnie dla ochrony bezpieczeństwa konsumentów, Apple wymusza ręczne parowanie urządzeń Bluetooth MIDI.

Oznacza to, że za każdym razem, gdy rozpoczniesz bezprzewodową konfigurację MIDI, będziesz musiał przetworzyć procedurę ręczną, aby połączyć swoje urządzenia.

WIDI Uhost

Jednym i jedynym sposobem na obejście tych ograniczeń jest rozszerzenie systemu operacyjnego
o super dongle Bluetooth MIDI firmy CME. WIDI Uhost pozwoli na automatyczne parowanie i optymalną wydajność latency/jitter zgodnie ze standardami dedykowanego dewelopera Bluetooth MIDI jak CME. Jest to naprawdę lepsze rozwiązanie niż to pochodzące od producentów ODM, takich jak Yamaha,
czy producentów konsumenckich, takich jak Apple….

Bluetooth 4 (BLE4) vs Bluetooth 5 (BLE5)

Porównując WIDI Master z BT-01 główną różnicą jest to, że BT-01 implementuje Bluetooth 4 (BLE4)
w porównaniu do WIDI Master implementującego Bluetooth 5 (BLE 5).

Oczywiście, przy tempie rozwoju technologii konsumenckich, różnica w wydajności pomiędzy BLE 4
a BLE 5 jest dość istotna. Prowadząc do niższej latencji i szerszego zakresu wydajności dla WIDI Master. Patrząc również na ograniczenia interwału połączenia Bluetooth iOS/MacOS, będzie to Twoje najsłabsze ogniwo, jeśli chodzi o opóźnienia i wydajność jittera.

Na pewno kiedyś Apple uaktualni swoją technologię Bluetooth MIDI i z pewnością skorzystasz
z możliwości i wydajności BLE 5 nad BLE 4.

WIDI Master z Korg Kronos i aplikacją Kronos Remote na iPada

Zasilany i niezasilany

Zarówno WIDI Master jak i MD-BT01 można podłączyć do 5-PIN DIN MIDI terminali, które dostarczają 3,3v lub 5v zasilania na terminalu MIDI OUT. Oznacza to, że oba adaptery mogą działać bez zewnętrznego zasilania. Jednocześnie są one kompatybilne tylko z instrumentami MIDI, które przestrzegają standardu MIDI DIN ustalonego przez stowarzyszenie MIDI.

Kompatybilność z WIDI Master

Wraz z Community of MIDI Enthusiasts, CME stworzyło otwartą listę kompatybilności dla WIDI Master. Oznacza to, że wszystkie osoby, które testowały instrumenty MIDI z WIDI Masterem dodają urządzenia do tej listy w celach referencyjnych.

WIDI Jack z opcją zewnętrznego zasilania

Jako że CME zajmuje się rozwojem Bluetooth MIDI, można też sięgnąć po WIDI Jack. Zasadniczo WIDI Jack to WIDI Master. Wewnętrzny firmware jest dokładnie taki sam. Główna różnica polega na tym,
że WIDI Jack oferuje Ci opcję zewnętrznego zasilania poprzez dodatkowy port usb-c.

W ten sposób możesz dodać powerbank USB i dodać Bluetooth MIDI do urządzeń, które nie są kompatybilne z Yamaha MD-BT01 lub WIDI Master. Jest to przydatne nie tylko dla urządzeń MIDI
z niezasilanymi portami MIDI, ale także dla instrumentów posiadających tylko porty MIDI IN.

Oprócz tego WIDI Jack jest dostępny z różnymi opcjonalnymi kablami. Dzięki temu możesz go używać także z urządzeniami MIDI TRS oraz z bardziej rzadkimi 6-PIN DIN MINI, jak te stosowane w serii Reface firmy Yamaha. Dzięki WIDI Jack możesz dodać nawet najrzadsze instrumenty MIDI do swojej bezprzewodowej konfiguracji MIDI. WIDI Jack i Red Pipe

WIDI Jack z dudą elektroniczną Redpipe

Odłączana konstrukcja

Jedną z głównych różnic pomiędzy WIDI Master a MD-BT01 jest jego konstrukcja. Przede wszystkim WIDI Master został stworzony przez społeczność. Jest to rzecz, która nazywa się crowd creation i opiera się na rozwoju produktu i walidacji z siłą społeczności w jej centrum.

Jednym z efektów debaty rozwojowej w społeczności entuzjastów MIDI, było stworzenie konstrukcji rozłącznej. W ten sposób można używać WIDI Master tylko z dużym adapterem. Ponieważ zasilanie pochodzi z portu MIDI OUT, a cała technologia umieszczona jest w głównym adapterze WIDI Master, część ta może w pełni funkcjonować jako samodzielne rozwiązanie.

Keytar do EWI

Dlaczego jest to przydatne? Cóż, rozważ to. Kiedy grasz na keytarze lub elektronicznym instrumencie dętym, takim jak Yamaha WX5, nie chcesz, aby sub adapter, który nie jest podłączony do portu MIDI IN, plątał się po okolicy. To jest dość denerwujące.

Dlatego na życzenie i wspólnie ze społecznością opracowano i wdrożono rozłączną konstrukcję WIDI Master.

Elektroniczny instrument dęty bezprzewodowy MIDI

Yamaha WX5 z odłączaną konstrukcją WIDI Master

Host vs. Role Automation

Jak już wspomniano, MD-BT01 implementuje BLE 4, a WIDI Master – nadrzędną technologię BLE 5. Także Yamaha MD-BT01 to właściwie tylko rozwiązanie dla DIN-5 MIDI do iOS/MacOS.

Dokładniej mówiąc, MD-BT01 może funkcjonować tylko jako urządzenie dodatkowe (peryferyjne). Zawsze będzie potrzebował tego urządzenia iOS lub MacOS jako głównego hosta (centralnego)
do działania. Całkowicie polega na systemie operacyjnym lub komputerze, aby działać.

Instrument do instrumentu

Jest to jeden z unikalnych punktów sprzedaży WIDI Master. Rozwiązanie CME może funkcjonować
w pełni autonomicznie. Dzięki temu możesz sparować dwa syntezatory vintage lub swój keytar
z keyboardem. Bez komputerów.

Jest to możliwe, ponieważ WIDI Master może pełnić rolę centralki. W kategoriach Bluetooth oznacza to, że może on przełączać się między rolą centralną a peryferyjną. Może funkcjonować jako host dla każdego innego urządzenia. Jednocześnie MD-BT01 jest tylko urządzeniem peryferyjnym i nie może stać się centralnym.

MD-BT01 może więc łączyć się tylko z iOS i macOS. Zawsze będzie potrzebował tego systemu operacyjnego i będziesz musiał polegać na komputerze, aby działać. W tym samym czasie WIDI Master również to oferuje, ale można też sparować dwa elementy sprzętu MIDI bezpośrednio.

Automatyczne parowanie

Właściwie to tutaj zaczyna się zabawa. Podczas parowania dwóch urządzeń WIDI, będziesz mógł cieszyć się automatycznym parowaniem. Nie ma potrzeby ręcznego konfigurowania rzeczy lub nawiązywania połączeń poprzez ustawienia Bluetooth w systemie operacyjnym.

Przy podłączaniu dwóch instrumentów MIDI wystarczy podłączyć i grać. Wystarczy włączyć oba urządzenia WIDI, a sparują się one automatycznie w ciągu kilku sekund i można grać niemal natychmiast.BLE MIDI

WIDI Master bezpośrednie rozwiązanie Instrument to Instrument

Zaawansowana łączność bezprzewodowa

Tutaj następuje rozwinięcie celu długoterminowego dla technologii WIDI. Jako mały innowator, zespół CME koncentruje się całkowicie na rozwoju technologii Bluetooth MIDI.

Razem z ludźmi takimi jak Ty, ze społecznością w jako epicentrum innowacji, chcemy dostarczyć Bluetooth MIDI każdemu entuzjaście MIDI i udostępnić go każdemu urządzeniu MIDI.

Szeroka kompatybilność i zaawansowana łączność to kluczowe elementy dla dalszego rozwoju Bluetooth MIDI.

Instrumenty MIDI przez Bluetooth

Obecnie istnieje również wiele urządzeń MIDI, które już implementują technologię Bluetooth MIDI. Pomyśl o Genki Instrument Wave lub Roland AX-Edge keytar.

Jak już wcześniej wspomniano, WIDI Master może być urządzeniem zarówno centralnym,
jak i peryferyjnym. Dlatego bez konieczności posiadania jakiegokolwiek systemu operacyjnego jako hosta (jak potrzebuje MD-BT01), można sparować z dowolnym urządzeniem wyposażonym w Bluetooth MIDI.

Ponadto, paruje się automatycznie.

Łączność grupowa

W tym miejscu technologia WIDI pozostawia Yamahę daleko w tyle. Dzięki aktualizacjom firmware możliwe jest tworzenie bezprzewodowych grup WIDI składających się z maksymalnie pięciu (5) urządzeń WIDI. Następnym krokiem jest dalszy rozwój tej łączności grupowej i umożliwienie innym urządzeniom Bluetooth MIDI, takim jak kontroler Bluetooth MIDI lub urządzenie iOS, aby stały się częścią tej grupy.

Dzięki możliwości łączenia grup można tworzyć grupy 1 do 4 MIDI Thru i 4 do 1 MIDI Merge. Właściwie można zastąpić prostą funkcjonalność (USB) interfejsu MIDI grupami Bluetooth MIDI poprzez technologię WIDI.

Idea jest prosta, ustawiasz jedno urządzenie WIDI jako centralne i 4 inne jako peryferyjne i możesz cieszyć się dwukierunkową komunikacją pomiędzy 4 urządzeniami a urządzeniem centralnym.

To dopiero pierwszy krok….

Interesuje Cię jak to działa? Przejdź tutaj i dowiedz się więcej!

MIDI Merge 4-to-1

Wniosek

Gdy szukasz możliwości zastąpienia rozwiązania USB do MIDI rozwiązaniem Bluetooth do MIDI, zarówno Yamaha MD-BT01 jak i WIDI Master mogą zaspokoić tę potrzebę. Główna różnica polega na tym, że WIDI Master jest napędzany przez społeczność entuzjastów MIDI i w pełni poświęcony rozwojowi standardu Bluetooth MIDI.

W ten sposób technologia WIDI i Bluetooth 5 mają przewagę nad każdym rozwiązaniem Bluetooth 4. Zapewnia lepszą wydajność, jeśli spojrzeć na jitter i opóźnienia. Ponadto możesz skorzystać z automatycznego parowania i odłączanej konstrukcji.

Poza tym technologia WIDI jest rozwiązaniem znacznie szerszym. Umożliwia on parowanie instrumentu
z instrumentem. Bez komputerów. I ta funkcjonalność jest rozszerzona na standardowe kontrolery MIDI Bluetooth i możliwość tworzenia grup merge i thru dla bardziej zaawansowanych entuzjastów MIDI.

Krótko mówiąc, WIDI master dostarcza to, co MD-BT01, tylko z lepiej działającą technologią Bluetooth
w swoim rdzeniu. Poza tym poszerza Bluetooth MIDI jako rozwiązanie z uproszczonym automatycznym parowaniem i innymi korzyściami dla bezpośrednich połączeń instrument – instrument.

A dla bardziej zaawansowanych ekspertów MIDI, bezprzewodowe grupy WIDI otwierają zupełnie nowy świat aplikacji MIDI. To bije na głowę każde urządzenie MIDI z Bluetooth (jak MD-BT01) lub Twój zwykły kabel MIDI w możliwościach i kreatywnych rozwiązaniach.

Dlatego właśnie WIDI Master jest Twoim rozwiązaniem MIDI Bluetooth klasy premium. Zasilany przez społeczność i gotowy na przyszłość. I najbardziej ekscytujący rozwój w świecie MIDI wraz z obecnymi rozwiązaniami MPE i nadchodzącym MIDI 2.0!

Porównanie CME WIDI Master vs Yamaha MD-BT01

PorównanieCME WIDI MasterYamaha MD-BT01Yamaha MD-BT01
Definicja produktuWspólnota WIDIYamaha
TechnologiaBluetooth 5 (BLE 5)Bluetooth 4 (BLE 4)
Rola BLECentralne i peryferyjne + Automatyzacja rólTylko peryferyjne – wymagają głównego hosta (centralnego) do działania
ZgodnośćiOS/macOS + Wszystkie urządzenia MIDI (BLE)iOS/macOS
PołączenieAutomatycznieRęcznie
Grupy1 do 4 MIDI Thru i 4 do 1 MIDI MergeBrak
Forma produktuModułowa – odłączane złącza modułuStałe
ZakresDo 20 metrów / 65 stópNiedostępne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *